City Street Fund has a portfolio of $415 million and liabilities of $15 million.
ID: 2822021 • Letter: C
Question
City Street Fund has a portfolio of $415 million and liabilities of $15 million.
a. If there are 80 million shares outstanding, what is net asset value?
Net asset value $
b-1. If a large investor redeems 3 million shares, what happens to the portfolio value? (Enter your answer in millions.)
Portfolio value (Click to select)increasesdecreases to $ million.
b-2. If a large investor redeems 3 million shares, what happens to shares outstanding? (Enter your answer in millions.)
Shares outstanding (Click to select)increasesdecreases to million.
b-3. If a large investor redeems 3 million shares, what is net asset value?
Net asset value $
Explanation / Answer
Solution: a. Net Asset value = $5 Working Notes: Net Asset value = (Portfolio value - Liabilities )/No of shares outstanding Net Asset value = ($415 million -$15 million )/ 80 million Net Asset value = $400 million / 80 million Net Asset value = $5 b-1. Portfolio value decreases to $ 400 million Working Notes: Change in portfolio value = Net assets value x No of shares redeems Change in portfolio value = $5 x 3 million Change in portfolio value = $15 million So , portfolio value will decreases by redeem value = Old portfolio value - Change in portfolio value = $415 million - $15 million =$400 million Notes: Net asset value = $5 taken from a. b-2. Shares outstanding decreases to 77 million Working Notes: New shares outstanding = old shares outstanding - no of shares redeem = 80 million - 3 million =77 million b-3. Net Asset value = $5 Net Asset value = (new Portfolio value - Liabilities )/No of shares outstanding Net Asset value = ($400 million -$15 million )/ 77 million Net Asset value = $385 million / 77 million Net Asset value = $5 Please feel free to ask if anything about above solution in comment section of the question.