Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that LilyMac Photography has annual sales of $240,000, cost of goods sol

ID: 2825876 • Letter: S

Question

Suppose that LilyMac Photography has annual sales of $240,000, cost of goods sold of $175,000, average inventories of $5,500, and average accounts receivable of $26,000. Assume that all of LilyMac’s sales are on credit.

What will be the firm’s operating cycle? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)

Suppose that LilyMac Photography has annual sales of $240,000, cost of goods sold of $175,000, average inventories of $5,500, and average accounts receivable of $26,000. Assume that all of LilyMac’s sales are on credit.

Explanation / Answer

Days Accounts receivables = Average Accounts receivables / Annual sales * 365 days

= 26000 / 240000 * 365 = 39.54

Days for Inventory holding = Average Inventories / Cost of goods sold * 365

= 5500 / 175000 * 365 = 11.47

Firms operating cycle = 39.54 + 11.47 = 51.01 days