Question A: i) An Amtrak train is currently (time=0) at position 0, going 20 met
ID: 2828842 • Letter: Q
Question
Question A: i) An Amtrak train is currently (time=0) at position 0, going 20 meters/sec, accelerating at 3 m/s^2. What will its position be after 2 seconds? ii) A train is going 15 meters/sec, accelerating at 3 m/s^2. How far will it go in 2 seconds? iii) A train is currently (time=0) at position 0, going 5 meters/sec, accelerating at 1.5 m/s^2, with a jerk of 0.55 m/s^3 and a snap of 0.01 m/s^4. What will its position be after 2 seconds? iv) Consider that same train from part (iii). What is its velocity at t=2? v) Consider that same train from part (iii). What is its acceleration at t=2?
Explanation / Answer
i)s=ut+[1/2]at^2
here u=20 m/sec and a=3 m/s^2
after t=2 sec
s=40+6=46 m
2)s=ut+[1/2]at^2
after t=2 sec
s=30+6=36 m
3)
=>10+3=13m
4)
5)
here j=jerk=0.55 m/s^3