A long time ago in a galaxy far, far away there existed a remote planet, which h
ID: 283163 • Letter: A
Question
A long time ago in a galaxy far, far away there existed a remote planet, which had an atmosphere consisting of a mixture of diatomic gasses. At one particular location on the planet, the surface pressure is given by 1100 hPa. Heat from the planet's star is warming the surface, which in turn causes the volume of the atmosphere in a shallow layer near the ground to increase by 20%. Based on this information, how much heat energy in Joules per liter is absorbed by the atmosphere during the process? Recall that 1 liter equals 10^-3 m^3.Explanation / Answer
Heat absorbed = integral P dv
= integral 1100*100 dV
= 1.1e5 *V/5 J
Where V is initial volume of atmosphere in m^3
energy absorbed per m^3 = 2.2e4 J
energy absorbed per litre = 2.2e4/1000
= 22 J/liter Answer