Please explain so I can understand and Ace this class. An object with mass 100 k
ID: 2844415 • Letter: P
Question
Please explain so I can understand and Ace this class.
An object with mass 100 kg rests on an inclined plane at an angle of 30 degrees to the floor. Find the components of the force perpendicular to and parallel to the plane. (The vertical component of the force exerted by an object of mass m is its weight, which is mg, where g = 9.8 m/s^2 is the acceleration due to gravity.)
The force component parallel to the plane is ___kg * m/s^2 , and the force component perpendicular to the plane is __kg *m/s^2.
(Do not round until the final answer. Then round to the nearest integer as needed.)
Explanation / Answer
parallel to plane = mgcos60 = 100*9.8*0.5 = 49N
perpendciular to plane = mgsin60 = 100*9.8*1.732/2 = 84.868N