Question
Please answer the below questions with the best of your knowledge. Thank you.
An object thrown vertically upward from the surface of a celestial body at a velocity of 35 m/s reaches a height of s = - 0.7t2 + 35t meters in t seconds. Determine the velocity v of the object after t seconds. When does the object reach its highest point? What is the height of the object at the highest point? When does the object strike the ground? With what velocity does the object strike the ground? The object's velocity after t seconds is m/s. (Simplify your answer.) It takes the object seconds to reach its highest point. (Simplify your answer.) The object reaches a maximum height of meters. (Simplify your answer.) The object strikes the ground at seconds. (Simplify your answer.) The object strikes the ground with the velocity m/s. (Simplify your answer.)
Explanation / Answer
a) v = ds/dt
v = -1.4*t + 35
b) v =0
t = 35/1.4 = 25 s
c) s = -0.7*25^2 + 35*25 = 437.5 m
d) t = 2*25 = 50 s
e) v = -1.4*50 + 35 = -35 m/s