help A gas station stores its gasoline in a tank underground. The tank is a cyli
ID: 2848058 • Letter: H
Question
help
Explanation / Answer
If the tank is full:
The average depth of the gasonline is 10 + 3 = 13 feet underground.
The volume of the tank is:
V = pi * r^2 * h
V = pi * 3^2 * 16
V = 144*pi ft^3
The weight of the gasonline is:
W = 42 * 144*pi = 6048*pi lb
Work is Force times Displacement:
W = 6048*pi * 16 = 96768*pi =~ 304006.34 lb-ft
That's how much work is needed to pump the gasonline up to ground level.