Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assuming that the average volume of water storage in the soil equals 0.17 m (if

ID: 285792 • Letter: A

Question

Assuming that the average volume of water storage in the soil equals 0.17 m (if spread over the land surface of the Earth, which is 1.49x108 km2), and that the average precipitation on the land surfaces of the Earth (1.49x108 km2) is equal to 0.8 m year1, give an estimate (expressed in days) for the mean residence time of soil water (10 points). Consider conditions to be steady, so that precipitation is in balance wi infiltrates into the soil. th runoff and evapotranspiration, and assume that all the precipitation

Explanation / Answer

Total volume of soil water = 0.17 m × 1.49 × 10^8 km^2

= 0.2533 × 10^ 14 m^3

Total volume of precipitation = 0.8 m/year × 1.49 × 10^8 km^2

= 1.192 × 10^14 m^3/year

Mean residence time of soil water,

= Amount of water present in soil/ Total precipitation

= 0.2533 × 10^14 m^3 / 1.192 × 10^14 m^3/year

= 0.2125 year = 77.5625 days = 78 days

We were glad to answere this question. Let us know if you have any further queries. Do like the answere if you were satisfied.

Regards.