Possible answers $2000 $20 $16 $1600 Solve the problem. Round your answer, if ap
ID: 2866773 • Letter: P
Question
Possible answers
$2000
$20
$16
$1600
Solve the problem. Round your answer, if appropriate.
A company has found that its rate of expenditure (in hundreds of dollars) on a certain type of job is given by
where x is the number of days since the start of the job. Find the total expenditure if the job takes 2 days.
Possible answers
$2000
$20
$16
$1600
Solve the problem. Round your answer, if appropriate. A company has found that its rate of expenditure (in hundreds of dollars) on a certain type of job is given by E'(x)= 6x+4 where x is the number of days since the start of the job. Find the total expenditure if the job takes 2 days. Possible answers $2000 $20 $16 $1600Explanation / Answer
E'(x) = 6x + 4 in hundreds of dollars
Now, lets integrate this....
E(x) = (integral) (6x + 4) * dx
E(x) = 6*(x^2/2) + 4(x)
E(x) = 3x^2 + 4x
Now, we know that the job takes 2 days.. So, the integral limits are 0 to 2
(3x^2 + 4x) over 0 to 2
3(2^2) + 4(2) - 3(0)^2 - 4(0)
12 + 8
20 --> this is the expenditure in hundreds of dollars
So, expenditure = 20 * 100 ---> 2000 dollars
Option A --- $2000