Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that on a standardized test of 100 questions, a person has a probability

ID: 2878614 • Letter: A

Question

Assume that on a standardized test of 100 questions, a person has a probability of 75% of answering any particular question correctly. Find the probability of answering between 77 and 87 questions, inclusive, correctly. (Assume independence, and round your answer to four decimal places.)

If you know how to find the solution using a TI-84, I'd appreciate if you include the buttons I need to press, but if you don't have one it's ok. Then just do it as you normally would.

28 o aro points l Previniei Answers WanneFIMACB B 203r. Assume that on a standardized test of 100 nuestions, a person has a probability of 75% of answering anw particular question correctly, Find the probability of answering between 77 and s questions, inclusive correctly. (Assume independence, and round your answer to four decimal places P(77 X 87) 7081 Talk to a Tutor Need Help?

Explanation / Answer

p = 0.75, q = 1 - p = 0.25, n = 100, x1 = 77, x2 = 87

P(x) = C(n, x) p^x q^(n - x)

P(77 x 87) = P(87) - P(76)

= C(100, 87) 0.75^87 0.25^(100 - 87) - C(100, 76) 0.75^76 0.25^(100 - 76)

= 0.99897 - 0.62892 = 0.3701