Assume that you have a rectangular tank with its top at ground level. The length
ID: 2889790 • Letter: A
Question
Assume that you have a rectangular tank with its top at ground level. The length and width of the top are 10 feet and 7 feet, respectively, and the bottom of the tank is 15 feet beneath ground level. How much work W does it take to empty the tank by pumping the liquid back to ground level once the tank is full? Assume that the liquid weighs 62 pounds per cubic feet. W 7323750 ft-lb Note: For this problem a pound is to be taken as a unit of weight (not of mass), so it is not necessary to multiply by the gravitational acceleration constant in order to find the work. (Do NOT include units in the box above, or commas in the definitions of large numbers. That is, write 104500 instead of 104,500.)Explanation / Answer
We have given that liquid weight 62 pounds per cubic feet.
Total volume of water is = 15*10*7=1050 cubic feet.
So total weight = 1050* 62 = 65100.
We can assume that the center of mass of the water is in the center . That is at hight 7.5 from above.
So work done of taking 65100 weight to 7.5 feet hight is = 65100*7.5= 488250.