Please explain thank you! Consider a large ground-based gas turbine engine used
ID: 2891771 • Letter: P
Question
Please explain thank you!
Consider a large ground-based gas turbine engine used for electrical generation. The engine uses a PR of 25 (PR = pressure ratio = P_2/P_1), a turbine inlet temperature (T_3) of 2500 F, and has an 18 psia pressure drop across the combustor. If the compressor efficiency is 87% and the turbine efficiency is 90%, with ISO inlet air conditions (59F and 14.7 psia) assumed, find: a) The actual temperatures and pressures at states 2, 3, and 4 b) The mass flow rate (in lbm/hr) required to produce 210 MW of net shaft power c) The cycle efficiency d) The ratio of W_in/W_out Take c_p=0.24 Btu/lbm-R and k=1.4 throughout the solution, but recognize that these values are not especially appropriate for the high-temperature products of combustion that pass through the turbine.Explanation / Answer
you have done all right
but remove 19600 in the integral
you have not observed the pg = 1000X9.8 = 9800 that is given beside the integral
just you keep 2(11-y)sqrt(36-y^2) in the integral
the answer is 19,600* integral( -6 to 6 ) (11-y)sqrt(36-y^2) = 198 * 19600 *pi = 12191892.77 = 12191893 units