1 2 3 4 5 678 9 10 Question 2 of 10 (1 point) Attempt 1 of 1 | View question in
ID: 2908156 • Letter: 1
Question
1 2 3 4 5 678 9 10 Question 2 of 10 (1 point) Attempt 1 of 1 | View question in a popup | th 27m Remaining 9.3 Section Exercise 18 (p-value, calc) Good credit: The Fair Isaac Corporation (FICO) credit score is used by banks and other lenders to determine whether someone is a good credit risk. Scores range from 300 to 850, with a score of 720 or more indicating that a person is a very good credit risk. An economist wants to determine whether the mean FICO score is more than the cutoff of 720. She finds that a random sample of 90 people had a mean FICO score of 730 with a standard deviation of 91. Can the economist conclude that the mean FICO score is greater than 720? Use the ?-0.05 level of significance and the P-value method with the TI-84 Plus calculator. Part: 0/4 Part 1 of 4 State the appropriate null and alternate hypotheses. This hypothesis test is a (Choose one) test ?Explanation / Answer
Solution:
Here, we have to use one sample t test for population mean.
The null and alternative hypothesis for this test is given as below:
Null hypothesis: H0: The mean FICO score is 720.
Alternative hypothesis: H1: The mean FICO score is greater than 720.
H0: µ = 720
H1: µ > 720
(One tailed/upper tailed/right tailed)
We are given
Xbar = 730
S = 91
n = 90
? = 0.05
df = n – 1 = 90 – 1 = 89
Test statistic = t = (Xbar - µ) / [S/sqrt(n)]
Test statistic = t = (730 – 720)/[91/sqrt(90)]
Test statistic = t = 1.0425
P-value = 0.1500
(by using t-table)
P-value > ? = 0.05
So, we do not reject the null hypothesis that the mean FICO score is 720.
There is insufficient evidence to conclude that the mean FICO score is greater than 720.