Assume that each decays according to the formula A(tA where Ao is the initial am
ID: 2911830 • Letter: A
Question
Assume that each decays according to the formula A(tA where Ao is the initial amount of the material and k is the decay constant. Cobalt-60, used in food irradiation has a half-life of 5.231 years. If there is initially 58 grams present, find the following. (a) The decay constant, k. Round your answer to four decimal places. Submit Answer Tries 0/99 (b) Find a function A(t) for the amount of the isotope, A in grams which remains after time t in years. A(1) = Submit Answer Tries 0/99 (c) Determine the time t in years for 60% of the material to decay. Round yours answer to two decimal places. years Submit Answer Tries 0/99Explanation / Answer
A(t)=A0ekt
a.(1/2) =e5.231k
ln(1/2) =5.231k
k=-0.1325
A(t)=58 e-0.1325t
c.0.4= e-0.1325t
ln0.4=-0.1325t
t=6.92 years