Question1 : (Marks:5x2=10) Define the followingterms: Question2: (Marks:7+3= 10)
ID: 2913478 • Letter: Q
Question
Question1: (Marks:5x2=10)
Define the followingterms:
Question2: (Marks:7+3= 10)
a)
A random variable X has the following probabilitydistribution:
x
4 5 6
P(x)
0.3 0.5 0.2
Find the mean and standard error of the mean for a randomsample of size 2.
b)
It is known that 3% of the persons living in Gujranwala city areknown to have a certain disease. Find the mean and standard errorof sampling distribution of proportion of diseased persons in arandom sample of 500 persons.
Question3: (Marks:5x2= 10)
a)
In a random sample of 500 people eating lunch at a hospitalcafeteria on various Fridays, it was found that preferred seafood.Find 95% confidence interval for the actual proportion of peoplewho eat seafood on Fridays at this cafeteria.
b)
The mean and standard deviation for the quality grade-pointaverages of a random sample are calculated to be 2.6 and 0.3. Howlarge sample is required if we want to be 95% confident that ourestimate will not be in error by more than 0.05.
x
4 5 6
P(x)
0.3 0.5 0.2