A school accepts 1500 students to ensure that theycan have a class of 1200. 70% usually accept the schoolsoffer to attend. B(1500, 0.7) The Q asks what is the probability that more than 1200students will accept enrolment? I am having trouble withthe answer provided on cramster. Shouldnt it read z =1200-1050 /17.75 and not 1000-1200/ 17.75 A school accepts 1500 students to ensure that theycan have a class of 1200. 70% usually accept the schoolsoffer to attend. B(1500, 0.7) The Q asks what is the probability that more than 1200students will accept enrolment? I am having trouble withthe answer provided on cramster. Shouldnt it read z =1200-1050 /17.75 and not 1000-1200/ 17.75
Explanation / Answer
Shouldnt it read z = 1200-1050 /17.75 and not1000-1200/ 17.75