On a typical night in a large city, about 25,000 people attend a theatrical even
ID: 2922955 • Letter: O
Question
On a typical night in a large city, about 25,000 people attend a theatrical event, paying an average cost of over $75 per ticket. The results of a multiple regression of weekly data for the receipts in millions of dollars, the paid attendance in thousands, the number of shows, and the average ticket price are found below. Use the results of the multiple regression to complete.
In a week in which the paid attendance was 200,000 customers attending 30 shows at an average ticket price of $70,what would you estimate the receipts would be? About $_________ million
Dependent variable is: Receipts R squared = 99.9% R squared (adjusted)-99.9% s = 0.0883 with 74 degrees of freedom Sum of Squares 484.638 df Source Regressior Residual 3 161.5460 0.0078 ean Square F-ratio 20711 0.57774 Variable Intercept Attendance # Shows Price P-value 56.07Explanation / Answer
The equation is:
Receipts = - 18.7722 + 0.0769 * attendance + 0.007 * shows + 0.1935 * price
Put the given values:
Attendance is in thousands, so = 200
Receipts = - 18.7722 + 0.0769 * 200 + 0.007 * 30 + 0.1935 * 70
Receipts = 10.3628 million dollars