Question
13) Points possible: 1. Total attempts: 1 According to Masterfoods, the company that manufactures M&M;'s, 12% of peanut M&M;'s are brown, 15% are yellow, 12% are red. 23% are blue, 23% are orange and 15% are green. You randomly select four peanut M&M;'s from an extra-large bag of the candes (Round all probahil ities below to four drinal ples Le. your answer should look like 0.1234, not 0.1234444 or 12.34%) Compate the probabälity that exactly two of the four M&M;'s are red. Compute the probability that two or three of the four M&M;'s are red. Compute the probability that at most two of the four M&M;'s are red Compute the probability that at least two of the four M&M;'s are red. If you repeatedly select random samples of four peanut M&M;'s, on average how many do you expect to be red? (Round your answer to two decimal places.) red M&Ms; With what standard deviation? (Round your answer to two decimal places.) red M&M;'s possible: 1. Total attempts: 1 prices its tomado insurance using the following assumptions he ornhability of a tornado is 0.12 . In any calendar year, there can be at most one tormado.
Explanation / Answer
Ans:
Binomial distribution with p=0.12,n=4
1)P(k=2)=4C2*0.122*0.882
=0.0669
2)P(k=2)+P(k=3)=0.0669+4C3*0.123*0.881
=0.0669+0.0061
=0.0730
c)P(k<=2)=4C0*0.120*0.884+4C1*0.121*0.883+4C2*0.122*0.882
=0.5997+0.3271+0.0669
=0.9937
d)P(k>=2)=P(k=2)+P(k=3)+P(k=4)
=0.0669+0.0061+4C0*0.124*0.880
=0.0669+0.0061+0.0002
=0.0732
mean=np=4*0.12=0.48
standard deviation=sqrt(np(1-p))=sqrt(0.48*0.88)=0.65