5. 1/3 points | Previous Answers My Notes A company produces a women\'s bowling
ID: 2925396 • Letter: 5
Question
5. 1/3 points | Previous Answers My Notes A company produces a women's bowling ball that is supposed to weigh exactly 14 pounds. Unfortunately, the company has a problem with the variability of the weight. In a sample of 11 variability ofthe of the bowling balls the sample standard deviation was found to be 0.71 pounds. Construct a 95% confidence interval for the variance of the bowling ball weight. Assume normality. a) what is the lower limit of the 95% interval? Give your answer to three decimal places. b) what is the upper limit of the 95% interval? Give your answer to three decimal places. I a 95% confidence interval for theExplanation / Answer
Critical value at 95% Interval is 2.2281
Margin of Error = (2.2281*0.71)/SQRT(11) = 0.476984
Lower limit of 95% Interval is 14-0.476984 = 13.523
Upper limit of 95% Interval is 14+0.476984 = 14.477