Assume that research has produced an incidence rate of 8% for asthma among urban
ID: 2927096 • Letter: A
Question
Assume that research has produced an incidence rate of 8% for asthma among urban elementary school kids over the course of one academic year. This incidence rate is considered to be generalizable (it is assumed to hold true for any population of urban elementary school kids). Suppose you apply that incidence rate to a separate local population of 849 urban Portland elementary school kids, 837 of whom are asthma-free at the beginning of the academic year. How many new cases of asthma would you expect to see in this population by the end of the school year? Please round to the nearest whole number.
Explanation / Answer
Number of asthma free kids = 837
Incidence rate = 0.08
Hence,
Number of new asthma cases = 837*0.08 = 67