Central for Disease Control (CDC) monitors children’s growth by measuring their
ID: 2929588 • Letter: C
Question
Central for Disease Control (CDC) monitors children’s growth by measuring their height each year. They found that at age of 12, a child has an average height of 59 inches. Assume that the height of a 12 year-old child is normally distributed with a standard deviation of 3.8 inches. The CDC also considers 12 year-olds who are 54 inches tall or shorter to have stunted growth. Use this information and answer Questions 1a to 1c
Question 1a:
What is the probability that a 12-year-old is taller than 62 inches?
Question 1b:
What is the proportion of the 12 year-olds that that have stunted growth?
Question 1c:
Assume that when pediatricians measure the height of patients, that there is measurement error which is normally distributed. The mean of the error is 0 inch, and the standard deviation of the measurement error is 0.5 inches. If a 12 year-old patient who is 55 inches tall goes to the doctor, what is the probability that a that the pediatrician measures that the patient has stunted growth?
Explanation / Answer
NORMAL DISTRIBUTION
the PDF of normal distribution is = 1/ * 2 * e ^ -(x-u)^2/ 2^2
standard normal distribution is a normal distribution with a,
mean of 0,
standard deviation of 1
equation of the normal curve is ( Z )= x - u / sd ~ N(0,1)
mean ( u ) = 59
standard Deviation ( sd )= 3.8
a.
P(X > 62) = (62-59)/3.8
= 3/3.8 = 0.7895
= P ( Z >0.7895) From Standard Normal Table
= 0.2149
b.
P(X > 54) = (54-59)/3.8
= -5/3.8 = -1.3158
= P ( Z >-1.3158) From Standard Normal Table
= 0.9059
c.
not sure how to proceed