QUESTION 6 1.9 points Save Answe The labor relations manager of a large corporat
ID: 2931990 • Letter: Q
Question
QUESTION 6 1.9 points Save Answe The labor relations manager of a large corporation wished to study the absenteeism among workers at the company's central office during the last year, a random sample of 25 workers revealed the following: an average of 9.7 days; a standard deviation of 4.0 days, and 12 employees were absent more than 10 days. In estimating the 95% confidence interval estimate of the proportion of workers absent more than 10 days last year what is the value of the Z used in the formula? 1708 O 1.65 O 1.96Explanation / Answer
1 - 0.95 = 0.05
0.95 + 0.05/2 = 0.975
Z for 95 % confidence interval = Z0.975 = 1.96
Option-D) 1.96