Maria is shopping for wireless routers and is overwhelmed by the number of optio
ID: 2932749 • Letter: M
Question
Maria is shopping for wireless routers and is overwhelmed by the number of options. In order to get a feel for the average price, she takes a random sample of 75 routers. The average price for this sample is 74 and the standard deviation is 24. A consumer information website claims that the average price of all routers is $80. If we assume that the population standard deviation of prices is 24 (i.e., if we assume Maria's sample standard deviation is a good estimate of ), what is the probability that a random sample of 75 routers would have an average price of less than or equal to 7 You may assume that the sample mean follows a Normal distribution. Give your answer to three decimal places thet the sample mean folows a Norm , what is the probablity that t assume that the population Probability (Thus Maria's sample suggests strongly that the consumer information website is incorrect!)Explanation / Answer
We have the normal distribution params here, and the we can normalize X to Z by using these params:
n = 75
Pop.Mean = 74
Stdev = 24
Sample.mean = 80
We normalize, as below:
P(X<=74) = P(Z<= (80-74)/(24/sqrt(75)) = P(Z<=2.16) = .985