A sample mean, sample size, population standard deviation, and confidence level
ID: 2948881 • Letter: A
Question
A sample mean, sample size, population standard deviation, and confidence level are provided. Use this information to complete parts (a) through (c) below. x-35, n = 24, ? = 5, confidence level = 90% Click here to view page 1 of the standard normal distribution table Click here to view page 2 of the standard normal distribution table, a. Use the one-mean z-interval procedure to find a confidence interval for the mean of the population from which the sample was drawn The confidence interval is fromto Type integers or decimals rounded to one decimal place as needed.) b. Obtain the margin of error by taking half the length of the confidence interval. What is the length of the confidence interval? (Type an integer or decimal rounded to one decimal place as needed.) c. Obtain the margin of error by using the formula E -Z, vn 2 Identify the critical value. z (Type an integer or decimal rounded to two decirnaï places as needed. What is the margin of error obtained using the methods of parts (b) and (c)? (Type an integer or decimal rounded to one decimal place as needed.)Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample Z summary confidence interval:
? : Mean of population
Standard deviation = 5
90% confidence interval results:
Hence,
a) 90% confidence interval:
33.3 to 36.7
b) Margin of error = (36.7 - 33.3)/2 = 3.4/2 = 1.7
c) Critical value = 1.65
Margin of error = 1.7
Mean n Sample Mean Std. Err. L. Limit U. Limit ? 24 35 1.0206207 33.321228 36.678772