Home Library Student Help Starfish ? > Graded Activities > Chapter 5 Quiz | Ques
ID: 2949872 • Letter: H
Question
Home Library Student Help Starfish ? > Graded Activities > Chapter 5 Quiz | Question 7. Points possible: 1 This is attermpt 3 of 3 A company prices its tornado insurance using the following assumptions: . In any calendar year, there can be at most one tornado. oln any calendar year, the probability of a tornado is 0.11 . . The number of tornadoes in any calendar year is independent of the number of tornados in any other calendar year. Using the company's assumptions, calculate the probability that there are fewer than 3 tornadoes in a 24-year period. Hint: Use the binomial distribution with n 24 and p 0.11. Preview Question 9. Points possible: 1 This is attempt 3 of 3 A high school baseball player has a 0.26 batting average. In one game, he gets 8 at bats. What is the probablity he will get at least 4 hits in the game? gets 8 at Question 10. Points possible: 1 This is aczemp: 3 of 3 -0.151. Organization D conducts a poll of n 5 voters ne that the proportion of voters who prefer Candidate A is ? O Type here to searchExplanation / Answer
solution:-
given p = 0.11 , n = 24
p(x < 3) = p(x = 0)+ p(x = 1)+ p(x = 2)
= 0.0610 + 0.1810 + 0.2572
= 0.4992
-----------------------------------------------------------
given that p = 0.26 , n = 8
p(x ? 4) =p(x = 4)+ p(x = 5) + p(x = 6) + p(x = 7) + p(x = 8)
= 0.0959+0.0270+0.0047+0.0005+0.0000
= 0.1281