Need help calculating this problem. Thank you very much foryour help! Question:
ID: 2952953 • Letter: N
Question
Need help calculating this problem. Thank you very much foryour help! Question: A government survery randomly selected 6889 female high schoolstudents and 7028 male high school students. Of these students,1020 females and 1926 males played video or computer games for3 or more hours a day. Use a 99% confidence interval toestimate the proportion of all male high school students who playgames at least 3 hours a day. Need help calculating this problem. Thank you very much foryour help! Question: A government survery randomly selected 6889 female high schoolstudents and 7028 male high school students. Of these students,1020 females and 1926 males played video or computer games for3 or more hours a day. Use a 99% confidence interval toestimate the proportion of all male high school students who playgames at least 3 hours a day.Explanation / Answer
n=7028, p= 1926/7028 =0.274 =0.01, Z(0.005) =2.58 (check normal table) The 99% CI is p± Z*p*(1-p)/n --> 0.274 ± 2.58 * sqrt(0.274*(1-0.274)/7028) --> (0.26, 2.29)