The sample mean hbar = 1.942 and the same standard deviationS h = 2.915. Given t
ID: 2954890 • Letter: T
Question
The sample mean hbar = 1.942 and the same standard deviationSh = 2.915. Given that the 99% CI is 5.5787, 9.4627. If we want the width of the 99% confidence interval to be lessthan 0.5, what sample size shoul we take? *Assuming that 2.915 is a good estimate of the populationstandard deviation. The sample mean hbar = 1.942 and the same standard deviationSh = 2.915. Given that the 99% CI is 5.5787, 9.4627. If we want the width of the 99% confidence interval to be lessthan 0.5, what sample size shoul we take? *Assuming that 2.915 is a good estimate of the populationstandard deviation.Explanation / Answer
=0.01, Z(0.005)=2.58 (check normal table) n=(Z*/E)^2 =(2.58*2.915/0.5)^2 =226.2437 Take n=227