For a sample of 100 patients that have undergone aparticularsurgical procedure,
ID: 2955451 • Letter: F
Question
For a sample of 100 patients that have undergone aparticularsurgical procedure, 18 suered serious side eects due totheoperation. (a) Compute a 95% condence interval for the true proportionofpa- tients that will suer serious side eects due to this typeofsurgery. (b) In the estimation of the true proportion of patientsthatwill suer serious side eects due to this type of surgery, we wanttobe 95% condent that the error does not exceed 2.5%. Whatisthe required sample size. For a sample of 100 patients that have undergone aparticularsurgical procedure, 18 suered serious side eects due totheoperation. (a) Compute a 95% condence interval for the true proportionofpa- tients that will suer serious side eects due to this typeofsurgery. (b) In the estimation of the true proportion of patientsthatwill suer serious side eects due to this type of surgery, we wanttobe 95% condent that the error does not exceed 2.5%. Whatisthe required sample size.Explanation / Answer
Given n=100, p=18/100=0.18 (a) =0.05, |Z(0.025)|=1.96 (check normal table) The 95% CI is p ± Z*p*(1-p)/n --> 0.18 ± 1.96*sqrt(0.18*(1-0.18)/100) --> (0.105, 0.255)