Answer is given above, need solution Slider C has a mass of 200 g and may move i
ID: 2992473 • Letter: A
Question
Answer is given above, need solution
Slider C has a mass of 200 g and may move in a slot cut in arm AB, which rotates at the constant rate theta0 = 12 rad/s in a horizontal plane. The slider is attached to a spring of constant k = 36 N/m, which is unstretched when r = 0. Knowing that the slider passes through the position r = 400 mm with a radial velocity vr = +1. 8 m/s, determine at that instant (a) the radial and transverse components of its acceleration, (b) its acceleration relative to arm AB, (c) the horizontal force exerted on the slider by arm AB. Ans: (a) ar=-72 m/s^2, a theta=+43. 2 m/s^2, (b) d^2r/dt^2=-14. 40 m/s^2, (c) F=8. 64 NExplanation / Answer
the image is not so clear plse give me ratings i ll let u know