An engineer wishes to heat air for a shopping mall with 100,000 kJ of energy per
ID: 2992597 • Letter: A
Question
An engineer wishes to heat air for a shopping mall with 100,000 kJ of energy per hour. One option is to use electricity. The engineer has electric power available at 220 V (220 joules per coloumb of electric charge). After the coulombs of charge flow through a resistor to heat the air, it is discharged to ground potential.1. How many couloumbs are required to head the air per hour
2. How many amps of electricity are needed to heat the air
3. How much electric power is used.
Please include full working (equations, methods, and substituion so I can see where you are coming from
Explanation / Answer
100,000,000 = 220 *Ch Ch = 45.45*10^4 C I = rate of flow of charge = 45.45*10^4 / 3600 = 126.25 A P = VI = 220*126.25 P = 27775 W