Problem 6-7 on worksheet Two men are sliding a 100-kg crate up an incline. If th
ID: 2992827 • Letter: P
Question
Problem 6-7 on worksheetTwo men are sliding a 100-kg crate up an incline. If the lower man pushes horizontally with a force of 500 N, and if the coefficient of static friction is 0.30, determine the tension T which the upper man must exert on the rope to get the crate to start moving up the hill.
Same picture and values but static friction is different on worksheet! Please help me. thanks!
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:BXupny6SRRAJ:cemrweb.cemr.wvu.edu/~sherbo/GE-210%25202nd%25201429-30H/HW/HW%252009%2520Problems.PDF+&hl=en&gl=us&pid=bl&srcid=ADGEESg_Sog9aM7J_fXBO1FzOwLf45MMBwesM4NqVEtshAmOr3hADyqFlrxhbyb2sxc_pJ07Lpeb5C1fcckUXOuN4WFrdCLQzaHNQ3SvcmC3kYGE7TCHzbOZdPGmdEUGScvvyXSe-TKD&sig=AHIEtbT4xRn_e8Y_hwESTSYGXmbgQcnM2A
Explanation / Answer
force due to wtg 100*9.8*sin30
normal force = mgcos30 - T sin15
frictional force = ( mgcos30 - T sin15)
force to overcome = 100*9.8sin30 + ( mgcos30 - T sin15)
= 100*9.8sin30 + 0.3(100*9.8cos30 - Tsin15)
Force in up direction
500 + T cos15 = 100*9.8sin30 + 0.3(100*9.8cos30 - Tsin15)
T (cos15 + 0.3*sin15) =100*9.8sin30 + 0.3*100*9.8cos30 - 500
T = 234.4 N