A) Construct the theoretical transfer function relating the voltage applied to m
ID: 2994402 • Letter: A
Question
A) Construct the theoretical transfer function relating the voltage applied to motor, Va, to the velocity theta-dot (=omega) of the disk.
Hint: see equations 1 and 2.
B) Using the transfer function derived and the final theorm, find the symbolic expression for the steady-state disk velocity for a step input of Va=12V. Assume a zero-magnet configuration for hte damping coefficient B. How would the steady-state disk velocity change if you added magnets to the system?
C)The mechanical power of the motor is given by P_mech = T theta-dot. The electrical power of the motor is given by P_el = V_a i. What should the theoretical relationship by between K_t and K_e for the conservation of power? When considering the electrical equation of the motor (eq 2), assume no power losses in the motor windings (R_a = 0).
Explanation / Answer
A)
From given circuit
theta-dot = w
theta-dot-dot = w-dot
Va = IRa + IRp + Ke*w
taking laplase transform ----
Va(s) = I(s)*(Ra+Rp) + Ke*W(s) -(1)
Kt*I = J*(w-dot) + Bw
taking laplase transform ----
Kt*I(s) = J*s*W(s) + BW(s)--------(2)
from equation (1)&(2)
Va(S) = ((Ra+Rp)/Kt)(Js+B)W(s) + KeW(s)
Transfer Function = W(s)/Va(s)
TF = 1/[((Ra+Rp)/Kt)(Js+B)+Ke]
= Kt/[(Ra+Rp)(Js+B)+KeKt]
B) Va=12V
Va(s) = 12/s
Final Value theroem
lim _{{t to infty }}f(t)= lim _{{sto 0}}{sF(s)}
W(s) = 12Kt/[s*((Ra+Rp)(Js+B)+KeKt)]
SW(s) = 12Kt/[(Ra+Rp)(Js+B)+KeKt]
steadt staet value at s=0
= 12Kt/((Ra+Rp)*B+KeKt)
If B=0
steadt stae value = 12
now if we add magnet then steadt state value will decrease.
= 12Kt/((Ra+Rp)*B+KeKt)
C)
P_mech = T*w
P_el =Va*I
pwer conservation
P_mech =P_el
T*w=Va*I ------(3)
for Ra=0
Va= Ke*w
now
(Kt*I)w = (Ke*w)*I
Kt=Ke