Please answer the following question, and explain step by step. The two tank bel
ID: 2994491 • Letter: P
Question
Please answer the following question, and explain step by step.
Explanation / Answer
Ideal gas equation
P*V = n*R*T
For A
Pa*Va = na*R*Ta
na = Pa*Va/(R*Ta)
na = 400*1000*2/8.314*373
na = 257.97 moles
Ma = na*MW
Ma = 10.32 kg
For B
Pb*Vb = nb*R*Tb
nb = Pb*Vb/(R*Tb)
nb = 300*1000*3/8.314*323
nb = 335.14 moles
Mb = 13.41 kg
Initial Energy
Ma*Cp*Ta + Mb*Cp*Tb
Final energy
(Ma+Mb)*Cp*T
Energy is same
Ma*Cp*Ta + Mb*Cp*Tb = (Ma+Mb)*Cp*T
Ma*Ta + Mb*Tb = (Ma+Mb)*T
T = Ma*Ta + Mb*Tb/(Ma+Mb)
T = (10.32*373 + 13.41*323)/23.73
T = 344.75 K
T = 71.75 deg
Finally
V = Va + Vb = 5 m^3
P and T are Final pressure and Temperature
n is no of moles
P*V =n*R*T
n = P*V/R*T
Number of moles remains same (since mass can't be destructed)
n = na + nb
P*V/R*T = Pa*Va/(R*Ta) + Pb*Vb/(R*Tb)
P/T = (Pa/Ta)*2/5 + (Pb/Tb)*3/5
P/T = (400/373)*2/5 + (300/323)*3/5
P/T = 0.986
P = 339.92 kPa