Can someone please help me with this? I am desperate right now, I need any help
ID: 2995980 • Letter: C
Question
Can someone please help me with this? I am desperate right now, I need any help you can offer. Please, anything....
Water at 27 degree C (rho = 1000 kg/m3) is pumped adiabatically from 1 bar to 19.7 bar in a steady flow process. Find the minimum work magnitude (assuming delta KE 0). -0.197 kj/kg -19.7 kj/kg -1.87 kj/kg -1870 kj/kg Repeat the minimum work calculation, but now for compressing air (ideal) instead of pumping water. Assume inlet temperature and inlet/exit pressures are the same as for the water. Use nearest table value in the air table. -402 kj/kg -300 kj/kg -197 kj/kg -390 kj/kg Repeat part b, but assume constant air properties evaluated at 300k (Table A-20). -405 kj/kg -303 kj/kg -194 kj/kg -393 kj/kgExplanation / Answer
So the process is adiabatic
Workdone= R(t2-t1)/y-1
So y(gamma) for water= 1.24
We know that PVy=constnt
Therefore
P1(1-y)Ty=P1(1-y)T2y
there fore with given pressure we calculate
(1/19.4)1-1.24*3001.24=T21.24
T2=534K
W= 8.314*( 300-534)/1.24-1
= -19.7KJ/Kg
SIMILARLY FOR AIR Y= 1.4
So with same temp range
We hav to find t2
T2={(1/19.7)1-1.4*3001.4}1/1.4
T2=703k
Workdone=R(t2-t1)/y-1
=8.314*(300-703)/1.4-1
=-402KJ/Kg
At constant property
The workdone = -392kJ/kg