Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Marketing and Consumer Behavior. The movie Les Miserables, an adaptation of Vict

ID: 3020580 • Letter: M

Question

Marketing and Consumer Behavior. The movie Les Miserables, an adaptation of Victor Hugo's novel, starred Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, and Amanda Seyfried, and won many awards. The Flixster movie site, Rotten Tomatoes, rated the movie at 74 % on the Tomatometer. However, 81 % of all people who saw the movie liked it. Suppose 32 people who saw the movie are selected at random.

(a) What is the probability (±0.0001) that at most 22 people liked the movie? P(X22) =

(b) What is the probability (±0.0001) that at least 23 people liked the movie? P(X23) =

(c) Suppose 18 people liked the movie. Is there any evidence to suggest that the claim (81%) is wrong? P(X18) (±0.0001) =

Conclusion:

There is evidence to suggest the claim is false or There is no evidence to suggest the claim is false

Explanation / Answer

Marketing and Consumer Behavior. The movie Les Miserables, an adaptation of Victor Hugo's novel, starred Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, and Amanda Seyfried, and won many awards. The Flixster movie site, Rotten Tomatoes, rated the movie at 74 % on the Tomatometer. However, 81 % of all people who saw the movie liked it. Suppose 32 people who saw the movie are selected at random.

p=0.81

n=32

Expectation = np = 25.92

Variance = np(1 - p) = 4.9248

Standard deviation = 2.2192

(a) What is the probability (±0.0001) that at most 22 people liked the movie? P(X22) =

With continuity correction z value for 22, z = (22.5-25.92)/2.2192 = -1.54

P(X22) = P( z < - 1.54) = 0.0618

(b) What is the probability (±0.0001) that at least 23 people liked the movie? P(X23) =

With continuity correction z value for 23, z = (22.5-25.92)/2.2192 = -1.54

P(X23) = P( z > -1.54) = 0.9382

(c) Suppose 18 people liked the movie. Is there any evidence to suggest that the claim (81%) is wrong? P(X18) (±0.0001) =

With continuity correction z value for 18, z = (18.5-25.92)/2.2192 = -3.34

P(X18) = P( z < - 3.34) = 0.0004

Conclusion:

There is evidence to suggest the claim is false