Please explain how you get the answer A candidate for political office commissio
ID: 3025841 • Letter: P
Question
Please explain how you get the answer
A candidate for political office commissioned a poll. His staff received responses from 900 likely voters and 55% of them said they would vote for the candidate. The staff then conducted a simulation of 1000 more polls of 900 voters, assuming that 55% voters would vote for their candidate. The output of the simulation is shown in the diagram below. Given this output, and assuming a 95% confidence level, the margin of error for the poll is closest to 0.01 0.03 0.06 0.12Explanation / Answer
standard deviation = ( p(1-p) / n)1/2
p= sample proportion= 55%
n= sample size = 900
standard deviation = ( [55/100] [ 1- 55/100]) / 900)1/2
= (0.55*0.45 / 900)1/2
= 0.0165
margin of error = critical value*standard deviation
[ from graph critical value = 2]
margin of error = 2*0.0165=0.033