McGraw-Hill Campus-MAT x B NMcGraw-Hill Educatinn Cam x A ALEKS: Allison E. Cook
ID: 3039119 • Letter: M
Question
McGraw-Hill Campus-MAT x B NMcGraw-Hill Educatinn Cam x A ALEKS: Allison E. Cooke x MathwaylMath problem so x c chegg study l Guided soluti x https://www-awd a Search aleks.com/ ALEKS I WORKSHEET X INBOX REPORT HELP My Pie Review S Dictionary Calculator Assignments e Book T Gradebook Cale O Question #8 30 A ball is thrown from an initial height of 6 feet with an initial upward velocity of 17 fts. The ball's height h (in feet) after seconds is given by the following. h 6 17t-161 Find a values of t for which the ball's height is 10 feet. Round your answer(s) to the nearest hundredth. (If there is more than one answer, use the "or" button.)Explanation / Answer
h = 6 + 17t - 16t^2,
given that when t = 0, h0 = 6
height will be 10 ft, when
10 = 6 + 17t - 16t^2
16t^2 - 17t + 4 = 0
Slving the qudratic equation
t = [17 +/- sqrt (289 - 256)]/(2*16)
t1 = 0.71 sec
t2 = 0.35 sec