5.4.41 Question Help * Determine if the finite correction factor should be used. If so, use it in your calculations when you find the probability In a sample of 700 gas stations, the mean price for regular gasoline at the pump was $2.809 per gallon and the standard deviation was S0.008 per gallon. A random sample of size 50 is drawn from this population. What is the probability that the mean price per gallon is less than $2.8087 The probability that the mean prioe per gallon is less than $2.808 is Round to four decimal places as needed.)
Explanation / Answer
here mean= = 2.809 std deviation == 0.008 sample size =n= 50 std error=x=/n= 0.0011 probability = P(X