New Tab xWeek SHoX Securel https//ww wmathalcom/Student/PlayerHomeworkaspx?h DeV
ID: 3041521 • Letter: N
Question
New Tab xWeek SHoX Securel https//ww wmathalcom/Student/PlayerHomeworkaspx?h DeVry Unive X Do Homew Take a Test .0 . Applied Managerial Statistics Homework: Week 5 Homework 40 pts Score: 0 of 3 pts 10of12(12 complete) HW Score: 73.75%, 29 5 of 40 Orestion Hep x5.4.31 ? Assume The mean height of women in a counthry (ages 20-29) is 64 3 inches A random sample of 75 women in this age group is selected What is the probability that the mean height for the sample s greater than 65 nches The probablity that the mean height for the sample is greater than 65 inches is 00210 (Round to four decimal places as needed ) on the red indic ators to se ing All parts showExplanation / Answer
solution:-
given mean = 64.3 ,standard deviation = 2.98
sample n = 75
we know that
z(65) = (65-64.3)/[2.98/sqrt(75)]
= 2.03
P(x-bar > 65) = P(z > 2.03)
= 1P(Z<2.03)
= 10.9788
= 0.0212