Counselors at an exclusive private college look carefully at the applications fr
ID: 3044095 • Letter: C
Question
Counselors at an exclusive private college look carefully at the applications from high school students seeking admission to the college. One of their criteria is that these students must score in the top 6% of all students who took the required entrance exam. The exam is constructed such that the scores are normally distributed with an average of 1400 and a standa deviation of 125. The minimum exam score necessary for applicants to be further considered for admission is (round your answer to the nearest integer)Explanation / Answer
= 1400 = 125
Top 6% or a percentile of 94% has a z score of 1.5548.
x' = + z
= 1400 + 1.5548 * 125
= 1594.35
= 1595.