Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cube of wood measures 5 centimeters on a side and weighs 32 grams. Complete pa

ID: 3044555 • Letter: A

Question

A cube of wood measures

5

centimeters on a side and weighs

32

grams. Complete parts (a) and (b) below.

a. What is the density of the cube of wood?

b. Will it float in water?

a. The density of the cube of wood is

nothing

g divided by cm cubedg/cm3.

(Round to two decimal places as needed.)

b. Will the cube of wood float in water?

A.

The cube will sink since its density is less than 1

g divided by cm cubedg/cm3.

B.

The cube will

floatfloat

since its density is

lessless

than 1

g divided by cm cubedg/cm3.

C.

The cube will float since its density is greater than 1

g divided by cm cubedg/cm3.

D.

The cube will

sinksink

since its density is

greatergreater

than 1

g divided by cm cubedg/cm3.

Explanation / Answer

(a) Given side of cube = 5cm => volume of cube = 5*5*5 = 125cm3.

Given, mass of the wood = 32grams

=> density of cube of wood = mass/volume = 32/125= 0.256 g/cm3.

(b) The wood cube will float. The density of water is 1 g/cm3  and density of wood cube is 0.256 g/cm3  . Since the density of wood is less than the density of water, it will float in water.