Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An IQ test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 10

ID: 3045656 • Letter: A

Question

An IQ test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 10 for the population of normal adults. Find the sample size necessary to estimate the mean IQ score of statistics students such that it can be said with 95% confidence that the sample mean is within 4 IQ points of the true mean. Assume that o=10 and determine the required sample size using technology. Then determine if this is a reasonable sample size for a real world calculation.

The required sample size is __

(Round to the nearest intenger)

Would it reasonable to sample this number of students?
No. This number of IQ test scores is a fairly small number.
No. This number of IQ test scores is a fairly large number.
Yes. This number of IQ test scores is a fairly large number.
Yes. This number of IQ test scores is a fairly small number.

Explanation / Answer

Solution:- Given information: sd = 10 , Z0.025  = 1.96 margin of error 4

Formula n = [ (Z /2 × ) ÷ E ] 2

= ((10*1.96)/4)^2

= 24.01

= 24

=> option D. Yes. This number of IQ test scores is a fairly small number