A recent broadcast of a television show had a 10 share, meaning that among 6000
ID: 3049456 • Letter: A
Question
A recent broadcast of a television show had a 10 share, meaning that among 6000 monitored households with TV sets in use, 10% of them were tuned to this program. Use a 0.01 significance level to test the claim of an advertiser that among the households with TV sets in use, less than 20% were tuned into the program. Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P- value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method. Use the normal distribution as an approximation of the binomial distribution ldentify the null and alternative hypotheses. Choose the correct answer below. A. Ho: p 0.80 Hy p>0.80 C. Ho: p = 0.80 H 0.80 E. Ho:p= 0.20 H1: pExplanation / Answer
for hypothesis: option E is correct.
test statistics z=-19.36
p value =0.0000
rejkect Ho there is sufficient evidence to support.................
sample success x = 600 sample size n = 6000 std error =Se =(p*(1-p)/n) = 0.0052 sample proportion p x/n= 0.1000 test stat = z = (p-p)/Se= -19.36 p value = 0.00