Math 160 Online Sec 5468 Spring 2018 1st 8wk in yes Marlina somo&1 2124/18 11:25
ID: 3049682 • Letter: M
Question
Math 160 Online Sec 5468 Spring 2018 1st 8wk in yes Marlina somo&1 2124/18 11:25 P Homework: HW 5.1-5.2 Score: 0.75 of 1 pt 15 of 17 (17 complete) Score: 95%, 16.15 of 5.2.9-T the scores for the reading portion of a test were normally distributed, with a mean of 20.6 and a standard deviation of 5.4. Complete parts(a) through () below (a) Find the probability that a randomly selected high school student who look the reading po tion of the test has a score that is less than 18. Rounobeiu 1s 93158 (Round to four decimal places as needed.) (b) Find the probability that a randomly selected high school student who took the reading portion of the test has a score that is between 17.0 and 24.2 The probability of a student scoring between 17.0 and 24.2 is 0.4950 (Round to four decimal places as needed.) (c) Find the probability that a randomly selected high school student who took the reading portion of the test has a score that is more than 31.8 The probability of a student scoring more than 31.8 is 0.0192 (Round to four decimal places as needed.) Question is complete. Tap on the red indicators to see incorrect answers All parts showing Similar Question 11:25 SAMSUNGExplanation / Answer
mean = 20.6 , sd = 5.4
a)
P(X < 18)
=P(Z <(18 - 20.6)/5.4)
= P (Z<0.48)=0.3156
b)
P(17 < X< 24.2) =
P ( 0.67<Z<0.67 )=0.4972
c)
P(X > 31.8)
= P (Z>2.07)=0.0192
Please rate