The response variable is the golf score after practicing a certain number of hou
ID: 3052033 • Letter: T
Question
The response variable is the golf score after practicing a certain number of hours before playing a round (18 holes).
0 to less than 2 hours
85
81
82
79
80
84
83
2 hours to less than 4 hours
76
78
81
77
80
76
74
80
81
78
4 hours or more
77
73
76
73
75
78
76
72
Conduct the Bartlett approximate chi-square test. Alpha = 0.05
Find the test statistic. Show all work for the formulas.
0 to less than 2 hours
85
81
82
79
80
84
83
2 hours to less than 4 hours
76
78
81
77
80
76
74
80
81
78
4 hours or more
77
73
76
73
75
78
76
72
Explanation / Answer
We can solve this quesion using R software
R commands and output
a) Test statistic = 0.4414
b) p-value = 0.802