Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Statistics Question: For your sample complete the following: a.) A 95% one sampl

ID: 3054793 • Letter: S

Question

Statistics Question: For your sample complete the following:

a.) A 95% one sample t confidence interval for credit hours.

b.) Is there evidence at the 5% significance level that mean number of credit hours taken for all students is greater than 12 hours?

c.) Is there evidence at the 5% significance level that the mean number of credit hours taken is different than 15 hours?

Information Box: (picture wont load)
One sample T confidence interval:
u: Mean of variable

95% confidence interval results:
Variable: hours
Sample Mean: 12.96
Std. Error: 0.35188382
DF: 99
Lower Limit: 12.261786
Upper Limit: 13.658214
Sample Size:100

Explanation / Answer

a)

CI for = 95%

n = 100

mean = 12.96

t-value of 95% CI = 1.9842

std. dev. = 3.4

SE = std.dev./sqrt(n)

= 3.4/sqrt(100)

= 0.35188

ME = t*SE

= 1.9842 * 0.35188

= 0.69821

Lower Limit = Mean - ME

= 12.96 - 0.69821

= 12.26179

Upper Limit = Mean + ME

= 12.96 + 0.69821

= 13.65821

95% CI (12.2618 , 13.6582 )

b)

Hypothesis:

H0 : mu = 12

Ha : mu >12

Test statistics:

t = (x - mean)/SE

= ( 12.96 - 12)/0.35188

= 2.7282

p value = .0038

we reject the null hypothesis

There is sufficient evidence to support the claim

c)

Hypothesis:

H0 : mu = 15

Ha : mu not equal to 15

Test statistics:

t = (x - mean)/SE

= ( 12.96 - 15)/0.35188

= -5.7974

p value = .00001

we reject the null hypothesis

There is sufficient evidence to support the claim