4. A random sample of 79 companies from the Forbes 500 list (which actualy consi
ID: 3055847 • Letter: 4
Question
4. A random sample of 79 companies from the Forbes 500 list (which actualy consists of nearly 800 companies) was selected, and the relationship between sales (in hundreds of thousands of dollars) and profits (in hundreds of thousands of dollars) was investiga by regression. The following results were obtained from statistical software. R2 = 0.662 s = 466.2 Variable Constant Sales Parameter estimateStandard error t176.64461.16 0.092498 0.0075 The following (partial) ANOVA table was obtained from statistical software. Source DF Model1 Error Sum of squares 32,809,212 16,734,234 What is the value of the F statistic for testing the hypotheses Ho: A-0 versus Ha, 0? A) 1.96 B) 77 C) 150.97 D) 217,328Explanation / Answer
ANOVA TABLE
F=150.97 OPTION C
SOURCE D.F SUM OF SQUARES M.S FCAL MODEL 1 32809212 32809212 MSM/MSE= 32809212/214541.4614= 152.97 ERROR 78 16734234 214541.4615