I. Suppose AT & T is considering the addition of another tower in one of the fas
ID: 3056114 • Letter: I
Question
I. Suppose AT & T is considering the addition of another tower in one of the fast growing cities to improve service and meet the growing demand. The primary location being considered will have a fixed cost of $10,000 per month and variable cost of $25 per customer served. Each customer is charged $50 on average in the area. a. What volume (number of customers) per month is required in order to break even? b. What profit would be realized on a monthly volume of 400 customers? c. What volume is needed to obtain a profit of $20,000 per month? d. What volume is needed to provide a monthly revenue of $120,000? e. What should the price be if AT&T wants to make a monthly profit of $10,000 if they have 1,000 customers? f. Plot the total cost and total revenue lines.
Explanation / Answer
Back-up Theory
Let n = number of customers served. Then, revenue, R = 50n [because Each customer is charged $50 on average in the area.]
Total cost, C = 10000 + 25n [because fixed cost is $10,000 per month and variable cost of $25 per customer served.]
For break-even n, R = C
Part (a)
We want n for which R = C. i.e., 50n = 10000 + 25n
Or n = 400 ANSWER
Part (b)
Profit that would be realized on a monthly volume of 400 customers = R – C
= (400 x 50) – {10000 + (25 x 400)}
= 0 ANSWER
Part (c)
Let N = volume needed to obtain a profit of $20,000 per month.
Then, we should have: 50N – (10000 + 25N) = 20000 or
25N = 30000
N = 1200 ANSWER
Part (d)
Volume needed to provide a monthly revenue of $120,000 = 120000/50
= 2400 ANSWER
Part (e)
Let p = the price at which AT&T will have a monthly profit of $10,000 if they have 1,000 customers. Then, we should have:
1000p – {10000 + (25 x 1000)} = 10000 or
p = 45000/1000
= $45 ANSWER