A small accounting firm recently leased a new document management device (an all
ID: 3061846 • Letter: A
Question
A small accounting firm recently leased a new document management device (an all-in-one machine capable of printing, scanning, copying, and faxing) for three years. Reliability was a deciding factor. The company’s research found that during any given year, approximately 86% of the devices sold in one particular model required no service in a year, 9% needed one repair, 4% needed two repairs, 1% required three repairs, and none required more than three repairs in a year. Considering this information to suggest a probability distribution for the number of repairs, find the standard deviation of the number of repairs required in a year. 0.55 repairs. 1.00 repairs. 0.89 repairs. 1.20 repairs. 0.20 repairs.
Explanation / Answer
Let X be the number of repairs in one year
Then
P(X=0) = 0.86
P(X=1) = 0.09
P(X=2) = 0.04
P(X=3) = 0.01
Thus,
E(X) = 0*0.86 + 1*0.09 + 2*0.04 + 3*0.01 = 0.09 + 0.08 + 0.03 = 0.20
E(X2) = 0*0.86 + 1*0.09 + 4*0.04 + 9*0.01 = 0.09 + 0.16 + 0.09 = 0.34
Variance = E(X2) - (E(X) )2 = 0.34 - 0.22 = 0.3
Thus standard deviation = Square root of 0.3 = 0.547