Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Constants ? Part A You (height of your eyes above the water, h 1.80 m) are stand

ID: 306251 • Letter: C

Question

Constants ? Part A You (height of your eyes above the water, h 1.80 m) are standing 2.00 m from the edge of a 2.50-m-deep swimming pool (Figure 1). You notice that you can barely see your cell phone, which went missing a few minutes before, on the bottom of the pool. The index of refraction of water at this temperature is 1.333. How far from the side of the pool is your cell phone? Express your answer with the appropriate units to three significant figures. LA igure 1 of 1 d-Value Submit Request Answer k-2.00 m Provide Feedback 2.50 m

Explanation / Answer

Solution:

(Theta)i = arctan(2.00/1.80) = 48.01°

From Snell's law:

ni sin(Theta)i = nr sin(Theta)r

(1.00) sin(48.01) = 1.333 sin(Theata)r

Theta)r = 33.89°

So, distance, d = 2.50 tan(33.89) = 1.68 m

Comment in case any doubt, please rate my answer....